Producenci

Opinie

 

Czekamy na Twoje opinie !

Jaki powinien być idealny plac zabaw dla dzieci? Oczywiście musi być on bezpieczny, solidny, ale też kreatywny, rozwijający wyobraźnię i koordynację ruchową. Ponadto, powinien być dostosowany do wieku dzieci, które będą z niego korzystały – tak, by każdy maluch mógł znaleźć atrakcję adekwatną do swojego wieku i stopnia rozwoju.

 

Plac zabaw

 

Place zabaw mogą być umieszczone na terytorium przedszkoli, żłobków, są też place osiedlowe czy, po prostu, przydomowe. Bez względu na to, jaki nas interesuje, musimy pamiętać o powyższych warunkach, a to z kolei generuje potrzebę następujących etapów tworzenia placu zabaw:

  • przygotowanie odpowiedniego podłoża,

  • wybór materiału, z którego mają być wykonane poszczególne elementy placu zabaw,

  • wybór rodzaju atrakcji dla dzieci,

  • dopracowanie detali i elementów dodatkowych.

 

Podłoże dla placu zabaw

Najbezpieczniejsze podłoże dla placu zabaw wykonane jest z gumowej maty lub innego rodzaju tworzywa sztucznego. Jest ono miękkie, elastyczne i doskonale amortyzuje upadki. Minusem tego rozwiązania jest fakt, iż mamy tu do czynienia z tworzywem sztucznym i niekoniecznie zdrowym dla dziecka. Jest to jednak najlepsze rozwiązanie dla często obleganych placów zabaw. W innych przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się po prostu piasek, gęsta trawa czy klepisko. Zdecydowanie należy unikać podłoża wykonanego z betonu.

 

Materiał, z którego wykonany jest plac zabaw

Wybierając elementy przyszłego placu zabaw, najlepiej kierować się zasadą, że najlepsze jest to, co naturalne. Jednocześnie warto postawić na różnorodność, co na pewno wpłynie pozytywnie na zdolności poznawcze dzieci. Tym sposobem najlepsze rozwiązanie to na przykład połączenie drewna naturalnego z linami. Najlepiej wybierać drewno z drzew liściastych, unikniemy wówczas uciążliwych drzazg. Lepiej unikać elementów metalowych, które mogą okazać się niebezpieczne dla dzieci. Jednak jeśli występują one w formie dodatków, z pewnością okażą się dobrym urozmaiceniem. Należy odrzucić także wszelkie tworzywa sztuczne, o ile da się je zastąpić materiałem naturalnym (nie będzie to możliwe np. w przypadku zjeżdżalni).

 

Atrakcje dla dzieci

Elementy placu zabaw muszą być dostosowane do wieku małych użytkowników. Osoby zainteresowane organizacją placu zabaw mają do wyboru przede wszystkim:

  • piaskownice – element obowiązkowy dla dzieci niemal w każdym wieku,

  • huśtawki wagowe – wiek użytkowników może mieć tu wpływ na wielkość i rodzaj huśtawki. Te działające na zasadzie równoważni dla dwóch osób doskonale sprawdzą się przy starszych dzieciach. Dla maluszków przeznaczone są takie w kształcie koników itp.,

  • huśtawki wiszące – w tym z zabezpieczeniami chroniącymi przed wypadnięciem,

  • zjeżdżalnie – dostępne w różnych rozmiarach,

  • domki, drabinki itp. - doskonale rozwijają wyobraźnię i zdolności ruchowe.

 

Detale placów zabaw

Organizując plac zabaw, warto zadbać o przyjazną kolorystykę. Najlepiej korzystać z wielu barw, ale nie jaskrawych, które męczą wzrok. Zawsze używajmy farb ekologicznych. Dobrze stosować też różnorodną fakturę atrakcji (szorstką i gładką). I nie zapomnijmy o ciekawych roślinach, kwiatach, owocach, a nawet o zwierzętach – uatrakcyjnią one plac zabaw.