Producenci

Opinie

 

Czekamy na Twoje opinie !

Zastosowanie geowłókniny w ogrodzie

 

Podczas aranżowania ogrodu, napotykamy na wiele ciekawych rozwiązań, które mają na celu stworzenie pięknej i wygodnej przestrzeni dla spędzania wolnego czasu i odpoczynku. Jednak, oprócz walorów artystycznych, trzeba także zadbać o dokładne i solidne wykonanie. Istnieje również sposób, aby połączyć piękno i efektywność, a jest nim zastosowanie geowłókniny.


Geowłóknina to płaski geosyntetyk, który stosowany jest w celu wzmocnienia i separacji słabego podłoża nasypów, aby poprawić jego stateczność. Oprócz tego, geowłóknina pomaga w odprowadzaniu wód glebowych i nacieków, blokowaniu zamulania drenażu, jak i utrzymaniu wyższej nośności. Geowłóknina stosowana jest zwykle w budownictwie drogowym, jednak warto zaznaczyć, że jej użyteczność jest znacznie bardziej rozbudowana. 

 

Jest to bowiem materiał, który świetnie sprawdza się również w ogrodzie, np. jako ochrona folii pod oczkiem wodnym lub jako warstwa separacyjna i wzmacniająca pod ścieżki gruntowe, czy kostkę brukową. Dzięki geowłókninie, ścieżka wyłożona żwirem lub innym kruszywem kamiennym, nie będzie podatna na powstawanie kolein i mieszanie kruszywa z naturalnym podłożem. Ponadto geowłóknina nie ulega przemarzaniu i pękaniu pod wpływem czasu i niskiej temperatury, dlatego podczas mroźnych zim, można być spokojnym o nawierzchnię swojego ogrodu. Zastosowanie tego materiału ma więc wiele walorów technicznych, nie naruszając przy tym ogólnej estetyki. 

 

Aby geowłóknina spełniała swoje podstawowe funkcje, wykonuje się ją z włókien polipropylenowych lub poliestrowych (oba te rodzaje oferuje np. firma Guttatex). Oprócz tego materiał ten może posiadać nieuporządkowaną strukturę: łączenia mechaniczne, tj. igłowanie, przeszywanie, albo łączenia termiczne, tj. zgrzewanie. Najczęściej spotykane na rynku geowłókniny to te, które posiadają złączenia igłowane, to np. geowłóknina BRECO WIG, czy geowłóknina PINEMA

 

W związku z powyższym, warto zadbać o solidne wykonanie podczas aranżowania ogrodu, aby móc dłużej cieszyć się jego pięknem i funkcjonalnością.