Producenci

Opinie

 

Czekamy na Twoje opinie !

Jak ułożyć kostkę brukową ?

 

Dobór kostki brukowej warto dokładnie przemyśleć, ponieważ jest to zakup na wiele lat. Zarówno jej wymiary, kolor oraz rodzaj muszą być odpowiednio dobrane. Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, jaką aranżację planujemy w naszym ogrodzie. Na rynku dostępne są zarówno typowe kolory, jak też wzory przypominające antyczny rynek lub naturalny kamień. Możemy więc uczynić ze swojego ogrodu wspaniałe miejsce, jeśli tylko wykażemy się pomysłowością. Szeroki wybór wzorów oferuje chociażby firma BRUK-BET.

 

Kostka brukowaWłaściwy wybór kostki

Wąskie ścieżki korzystniej wykładać małą kostką, ponieważ nie musimy docinać większych kawałków i wyrzucać niepotrzebnie części, które już do niczego nam się nie przydadzą. Większe powierzchnie możemy wyłożyć dużymi kostkami.

Grubość kostki ma ogromne znaczenie, jeśli po powierzchni będą poruszać się nie tylko ludzie. Czterocentymetrowa kostka wytrzyma ruch pieszy, ale podjazd samochodu powinniśmy wyłożyć kostką o grubości przynajmniej sześciu centymetrów. Dołóżmy chociaż dwa centymetry grubości, jeśli po powierzchni będą jeździć samochody ciężarowe.

To, czy wykorzystamy odpowiednią wielkość i grubość kostki, zdecyduje o trwałości powierzchni. Układanie powinno przebiegać według kilku zasad, co pozwoli na uniknięcie błędów i zniszczenie naszej pracy.

Jednorodny i odpowiednio wyprofilowany grunt nie może być narażony na działanie wilgoci. Podbudowa powinna być wykonana z uwzględnieniem obciążenia, na jakie będzie narażona powierzchnia. Ważna jest właściwa nośność i obecność krawężników.

Warstwa podsypki powinna mieć od trzech do pięciu centymetrów, a do jej wykonania używamy jedynie zaleconych przez specjalistów materiałów m.in. piasku czy żwiru.

Podczas układania kostki musimy zachować odpowiedni odstęp, pamiętać o równaniu linii i wypełnieniu szczelin po zagęszczeniu.

Musimy zadbać o uzyskanie równej nawierzchni oraz o nachylenie umożliwiające odprowadzanie wód gruntowych. Przed uruchomieniem zagęszczarki trzeba pamiętać o wyczyszczeniu jej płyty. Nacisk nie powinien być punktowy.

Aby urozmaicić podjazd lub zaznaczyć ścieżkę w ogrodzie, możemy użyć świecących kostek LED.