Producenci

Opinie

 

Czekamy na Twoje opinie !

Geowłókniny, geokompozyty

Znaleziono 46 produkty.

Pomoc w tworzeniu ogrodów

Projektowanie ogrodów napotyka czasami na pewne utrudnienia wynikające na przykład z ukształtowania gruntu czy typu podłoża. Niekiedy też rośliny sadzone w pobliżu siebie mają odmienne wymagania glebowe i każdej trzeba zapewnić optymalne warunki.
Idealnym rozwiązaniem w tego typu sytuacjach jest użycie geowłókniny, która będzie stanowiła doskonałą barierę. Geowłókniny dostępne w ofercie naszego sklepu to materiały nie tylko naturalne, ale i syntetyczne, dlatego stanowią odpowiedź na bardzo różne problemy ogrodnictwa.


Naturalna i niewidoczna bariera

Geowłókniny to materiały służące do izolacji rozmaitych warstw. Może to być oddzielenie jednego rodzaju gleby od drugiego, ograniczenie przestrzeni dla rozrastających się korzeni drzew czy krzewów, a także zablokowanie rozwoju chwastów. Materiały, z których powstają włókniny, są bardzo rozmaite i konkretny model należy dobierać do konkretnego zastosowania, aby nie doprowadzić na przykład do uszkodzenia roślin.
Najpopularniejsze w ogrodnictwie są agrowłókniny stosowane w celu zapobieżenia wzrostowi chwastów. Materiał układa się na powierzchni gruntu, tak aby rośliny ozdobne miały odpowiednią przestrzeń, a następnie pokrywa się go rozdrobnioną korą. W ten sposób unikamy nie tylko konieczności regularnego plewienia, ale także uzupełniania wysypanej kory.
Geowłókniny przydają się też, gdy sadzimy rośliny łatwo rozpleniające się albo ze zbyt rozrastającymi się korzeniami. Wówczas przed umieszczeniem krzewu w gruncie należy w pewnej odległości od niej umieścić materiał, który będzie blokował nadmierną ekspansję rośliny. Dzięki temu w pobliżu można posadzić inne okazy, bez ryzyka, że zostaną uszkodzone przez te sąsiadujące z nimi.
Zastosowanie tych tkanin jest oczywiście dużo szersze, ponieważ ich rola nie ogranicza się jedynie do rozdzielania. Włókniny również stabilizują grunt, zabezpieczają go przed osuwaniem się, a jednocześnie nie blokują dostępu wody czy nawozu do głębszych warstw gleby. Maty tego typu znajdują zastosowanie na przykład podczas budowy dróg czy regulowania rzek, za ich pomocą mogą być osłonięte wszelkiego rodzaju skarpy. Geowłókniny można też bardzo łatwo zamaskować, zasadzając na nich trawę czy inne rośliny.